Przejdź do głównej zawartości

Wirus ASF, a polska gospodarka | Młodzi w Polityce

Kto odpowiada za protest rolników na autostradzie A2? Kim jest i co próbuje osiągnąć Michał Kołodziejczak?


We wtorek 12 grudnia minionego roku doszło do sparaliżowania ruchu przez rolników na autostradzie A2 na odcinku między Łodzią, a Warszawą. Za protest odpowiada Michał Kołodziejczak- 30-letni rolnik z województwa łódzkiego, lider Unii Warzywno-Ziemniaczanej i Agrounii. Czego oczekują protestujący? AGROunia wydała dyspozycję składającą się z 10 postulatów. Rolnicy chcą m.in. wypłaty odszkodowań dla hodowców za świnie wybite w ramach walki z wirusem ASF, dymisji Głównego Lekarza Weterynarii- Pawła Niemczuka, uzdrowienia Izb Rolniczych poprzez zmianę regulacji ustawowych wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym oraz wycofania się polskiego rządu z poparcia przepisów mającą ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w Internecie. Jednak protestujący pragną przede wszystkim udowodnić siłę rolników.

Stanowisko ministra rolnictwa

Jan Ardanowski był bardzo zaskoczony zarzutami, które zostały mu postawione przez protestujących. Gdy Michał Kołodziejczak poruszył temat dotyczący przywożenia świń z czerwonej strefy, minister rolnictwa upierał się przy swoim. Jednak po wykonaniu paru znaczących telefonów okazało się, że sytuacja nie jest tak klarowna, jakby się mogło wydawać. Po kilkugodzinnych negocjacjach obiecał, że zostaną podjęte realne i skuteczne działania zmierzające do zwalczenia wirusa ASF w Polsce, a także zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec urzędników, którzy odpowiedzialni są za postawione im zarzuty. Po upływie dwóch dni stanowisko stracił Krzysztof Jażdżewski zastępca głównego lekarza weterynarii ds. zdrowia zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i współpracy z zagranicą. Niezadowolenie z zaistniałej sytuacji wyraził Jacek Podgórski- dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej oraz Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. 

Czym jest wirus ASF? 

ASF- Afrykański pomór świń (African swine fever) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. 

Konsekwencje wirusa ASF w Polsce

Wirus afrykańskiego pomoru świń stanowi duży problem dla rolników i hodowców trzody chlewnej. Przez ostatnie kilka lat zlikwidowano aż 28% gospodarstw w Polsce. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa w okresie 31 grudnia 2015 - 21 października 2018 r. liczba stad świń zmniejszyła się z 244,8 tys. do 177,2 tys.

Co chce osiągnąć Michał Kołodziejczak? 

Prezes Agrounii i Unii Warzywno-Ziemniaczanej pragnie zjednoczyć rolników. Wierzy, że razem są w stanie zmienić polską gospodarkę. Protest na A2 nie jest pierwszym strajkiem zorganizowanym przez Kołodziejczaka, wcześniej poruszał on ważne problemy na tle lokalnym. Sprzeciwiał się budowie farmy wiatrakowej w jego rodzinnych stronach. W marcu wraz z członkami jego ruchu zablokował drogi w Sieradzu, Błaszkach i Wróblewie wyjeżdżając na ulicę traktorami. Ponadto od dłuższego czasu podróżuje po całym kraju, aby zwrócić uwagę na to, w jak tragicznym stanie jest polska gospodarka. Agrounia przygotowuje się do wyborów do izb rolniczych — wraz z członkami chcą przejąć stery samorządu. Na profilu organizacji możemy ujrzeć wiele wartościowych i istotnych informacji dotyczących rolnictwa. Jak potoczą się dalsze losy działalności Michała Kołodziejczaka? Czas zweryfikuje. Jednak działalność młodego rolnika zapowiada się obiecująco. Miejmy nadzieję, że Polski rząd zwróci uwagę na te znaczące problemy dotyczące polskiej wsi.

Lidia Prabucka

Komentarze